Scénář rozhlasové hry.Zemáky

Autor: Richard Komárek

Čtěte zde: Richard Komárek: Zemská jablka

RK: Rudolf a Klára jsou manželé středního věku. Jsou bezdětní a prožívají svoji menší krizi. Klára Rudolfovi pořád vyčítá, že je ňouma, že neumí konat, všechno si nechá líbit, není pořádnej chlap.

Rudolf pracuje v bramborárně. Jeho pracovní náplní je třídit zkažené a poškozené brambory od těch dobrých. Není to nic moc závidění hodná profese, ale Rudolfa tato práce uspokojuje. Brambory jsou totiž naší základní potravinou, jsou důležité na našem jídelníčku, proto je potřeba aby byly co nejkvalitnější. Vždyť i jediná shnilá brambora může zkazit celé balení. Rudolf je tu od toho, aby se nic takového nestalo. Jediné co mu kazí dobrý pocit ze svého pracovního nasazení je vedoucí směny, který se po něm vozí. Rudolf to ale snáší, snaží se být nad věcí. Brambory, neboli zemská jablka, jsou Rudolfovým životem.

Klára je žena v domácnosti. Jedinou její zálibou je podvádění Rudolfa s vedoucím směny a její malý pes čivava Albert. Je to nejmenší pes na světě. Je zapsaný v Guinnessově knize rekordů.
Albert však umírá. Klára se soudí, chce náhradu 300 tisíc za to, že mu byla podána špatná antibiotika. Spor prohrává.

Mezi Klárou a Rudolfem došlo ke krizi z důvodu manželství. Oba chtějí děti, ale Klára dává Rudolfovi ultimátum – Až po svatbě! Proč? Protože nechce nemanželské dítě a co je důležitější, chce si užít svatbu. Takže se o dítě ani nemohou pokusit. Klára se bojí rizikového těhotenství, kdy bude muset ležet od samotného začátku a nesmět se hýbat. Tím pádem si na svatbě ani nezatancuje, nebude moct pít alkohol…Rudolf nechce ustoupit, protože si myslí, že manželství není potřeba k plození dětí, navíc se nechce nechat vydírat. Proto jsou teď v patové situaci.

Libor se živí vycpáváním zvířat. Žije sám a s Rudolfem má mnoho společného. Taktéž se cítí být důležitý pro celou společnost. Cítí se být umělcem. Zachovává něco, co má pomíjivou hodnotu. Nikdo mu nerozumí, jeho tvorba je nedoceněná.

Příběh začíná v bytě Libora, kde se objedná Rudolf se svojí zakázkou. Z počátku ještě nikdo neví o co se jedná. Mluví se v hádankách, dvojsmyslně. Nevíme čím se zabývá Libor. Je to nájemný vrah, nebo se jen zbavuje mrtvých, co vlastně dělá. Víme jen, že někdo je venku v autě a my čekáme až se setmí, aby nevzbudili rozruch.
Později se dozvídáme, že Rudolf přišel, aby nechal vycpat mrtvou čivavu, která byla jemu a Kláře spíše dítětem. Jejich partnerský vztah funguje jen tak, že mluví jeden k druhému přes psa. Přímý dialog v jejich domácnosti neexistuje.

V tomto večeru se odehrávají důležité chvíle Rudolfova života, které se mu vrací. Jsou to záchvěvy z minulosti, které předcházeli této situaci a dohnali ho až k preparátorovi zvířat. Když dojde k samotné preparaci, Rudolf se nedokáže na „operaci“ dívat. Nechá Libora o samotě a když se pak vrací, nese další objekt k preparování – Kláru.