Ctěné studentky a vážení studenti,
jelikož nepochybně pro samé studium a tvorbu nemáte dostatek času na brouzdání internetem, rozhodl jsem se občasně přispívat na tyto vaše stránky odkazy na zajímavé články, studie, rozhovory, videa, etc., na něž narazím při svých plavbách webovým oceánem. Mou snahou bude upozornit vás na zajímavé a pozoruhodné jevy, události či díla, jež, dle mého soudu, by neměly uniknout vaší pozornosti a o nichž byste měli vědět, v ideálním případě i přemýšlet.

Když vás to bude otravovat, dejte mi prosím vědět. Když vás to zaujme, tak nápodobně.

Nejvýznamnější mediální událostí poslední doby je nepochybně plnohodnotný rozjezd TV Barrandov. Samotná digitalizace tuzemského televizního prostředí může být i bez použití uvozovek nazývána revolucí a rozjezd zmiňované televize má takřka význam výstřelu z Aurory. Zatímco jiné digitální televize spíše živoří (Z1, Public TV), jiné spíše než k narození spějí k potratu (Febio), tak TV Barrandov si neklade menší cíl, než stíhat a možná jednou i předstihnout již zavedené komerční stanice. Pro vás to má význam přinejmenším dvojí: Jednak se zrodí další silný producent, jenž bude prahnout po nápadech, talentu a píli mladých scénáristů a dramaturgů, tedy vás. A jednak je velmi inspirativní sledovat, jak se TV Barrandov snaží svého cíle dosáhnout, neboť se tak lze mnohé přiučit o fungování televizí v současném světě.

Vaší pozornosti doporučuji:
Článek Jana Potůčka z digizone.cz Je to kopie Novy, nebo to není kopie Novy?
„Řeč je samozřejmě o televizi Barrandov. Opakovat po sté, že právě dnes, 59 minut před polednem, zahájí tenhle digitální program vysílání, je asi zbytečné. Zajímavější je pohled na jeho schéma, televizní tváře a porovnání s dřevními dobami televize Nova – když jí ještě šéfoval Vladimír Železný a vysílala z Měšťanské besedy u Národní třídy. Barrandov se totiž začínající Nově hodně podobá.
A asi to není žádná chyba. Plnoformátová televize pro masového diváka se nedá dělat jinak než Nova nebo Prima, v programu zkrátka budou všechny myslitelné formáty a záleží už jen na oddělení skladby programu, jak dobře je namíchá, aby z nich vytěžilo co největší sledovanost. To je ta největší alchymie: mít takového kvalitního člověka Prima, dokázala by z dnešního schématu vytřískat daleko větší úspěch, protože mnohé zahraniční seriály a filmy má kvalitnější nebo přinejmenším srovnatelné s Novou.“

Více čtete zde: Je to kopie Novy…

V souvislosti s rozjezdem TV Barrandov poskytla médiím několik rozhovorů ředitelka této televize Janka Vozárová.

Co by vás třeba mohlo zajímat:
„Jaký druh filmů mohou diváci od vaší televize očekávat?
Chceme uvádět filmy, které nejsou obehrané. Jdeme na to metodou – co se dlouho nehrálo, ať už z české nebo evropské filmové tvorby. Ta nabídka je podle mě velká. Také chceme nabízet studentské filmy v rámci našeho projektu Profil(m). Vysloveně chodíme do škol a hledáme nové talenty.“

Více čtete zde: Vozárová: TV Barrandov chce vyplnit volný prostor

A zde: Janka Vozárová: TV Barrandov chce oslovit neseriálového diváka

Za druhé:
I v souvislosti s tímto blogem jsem byl často dotazován ohledně autorskoprávních záležitostí spojených s prezentací vašich rozhlasových a audiovizuálních projektů na internetu. Nejsem v této oblasti odborník, takže dávám na rady vzdělanějších. Avšak zdá se mi, že lze říci, že platí „co právník, to jiný názor“. Také je faktem, že co se vztahu autorského práva a internetu týče, žijeme v době osidlování Divokého Západu. Pravidla se teprve ustavují, šerifové i Jesse Jamesové přicházejí i odcházejí, rodí se i umírají. Nicméně některé zákony minimálně na papíře platí a jejich i mně pochopitelné shrnutí a vysvětlení (týkající se sice pouze jednoho aspektu problému, ale jsou tam i odkazy na jiné stránky) lze najít v tomto článku iDnes.cz.

A třetí věc:
16. ledna uplyne čtyřicet let od dobrovolné smrti studenta Jana Palacha. Nedivil bych se, kdyby to pro vás byla událost kdesi z pravěku, kterou si pletete s upálením Jana Husa. Ale doufám, že vás podceňuji. Nicméně, ať tak, či tak, byl bych rád, kdybyste ve svých dnech nabitých činorodostí našli chvilku volna a zkusili se vžít do pocitů a názorů tohoto vašeho vrstevníka (byť z jiné doby). Ono není někdy na škodu zauvažovat o tom, proč člověk vlastně žije.

Napomoci by vám mohlo:

14. 01. 2009 v 21:45 na ČRo3 – Vltava dokument Marka Janáče Můj bratr Jan, jenž „mapuje události ledna 1969, kdy se na protest proti okupaci Československa a cenzuře polil benzínem a zapálil student Filozofické fakulty UK v Praze – Jan Palach. Zatímco v nemocnici bojoval Jan Palach předem prohraný boj o život, zahájily bezpečnostní složky vyšetřování trestného činu “účast na sebevraždě”. Dochované záznamy dodnes přinášejí velmi syrové svědectví o činu samém i o lidech, kteří se s Janem Palachem bezprostředně před a po události potkali.“ (citace z webu ČRo)

18. 1. 2009 v 20:00 na ČT2 Komponovaný večer na téma… Oběť nejvyšší

Nechcete-li čekat a chcete-li se něco dozvědět, tak koukněte sem.

A chcete-li něco vidět, tak doporučuji toto:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=-hnblvZgaDA]

Video je to současné, ale píseň (zpěv Karel Gott, text Zdeněk Borovec, hudba Eric Carmen a Sergej Rachmaninov /All By Myself/) vyšla na LP Romantika v Československé socialistické republice v roce 1978(!). Jak to mohlo uniknout pozornosti cenzorů, to nechápu. Ledaže by měl Gott opravdu nějakého zesnulého bratra Jana. Božský Karel se touto písní v současnosti rád chlubí, neboť pro něj je to důkaz toho, jak hrdinně a neohroženě bojoval proti normalizačnímu režimu. A bojoval! Kdyby to na něj tehdy někdo vytáhl, tak mohl se zpíváním skončit (ale spíš nemohl, protože přinášel národnímu hospodářství víc peněz než Škoda Mladá Boleslav a dojné krávy se na jatka neposílají). Je to hlavně zajímavý dokument doby, kdy bylo možné kolaborovat i protestovat současně. Ale je to dnes jiné?

A vlastně:

[polldaddy poll=1266974]

V úctě,

Marek Hlavica