Česká televize připravuje nebývalý projekt: unikátní časosběrný seriál o dětech na okraji společnosti. Seriál s názvem Ptáčata bude šestnáctidílný a Česká televize jej bude vysílat každý pátekod 3. září ve 20:55 na ČT2. Režiséry projektu jsou Ladislav Cmíral a Kamila Zlatušková, šéfdramaturgyní Alena Müllerová a šéfproducentem Daniel Růžička.

Ptáčata jsou příběhem 2.B., do níž chodí převážně romské děti. Na jedné základní rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace se stala východiskem šestnáctidílného seriálu o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle. Děti samotné se přitom staly spoluautory časosběrného formátu, protože v průběhu jednoho roku točily na malé kamery svět, jak ho vnímají ony.

Ptáčata a jejich rodiny navštíví nová prostředí, zažijí různé zkušenosti a budou mít možnost přemýšlet o světě i o sobě jinak – nejen v pozici obětí společenských předsudků, ale také v roli těch, kteří jsou za svůj život zodpovědní. Diváci uvidí Ptáčata například na škole v přírodě, ale i na návštěvě České televize, v luxusní restauraci, v mosteckém Chánově nebo u moře. Kromě toho na Ptáčata čeká i několik zkoušek. V jednom díle budou děti, z nichž část ještě nikdy nebyla u zubaře, jíst výhradně zdravou stravu nebo přemlouvat rodiče, aby přestali kouřit, v jiném je například čeká výuka tak, jak by probíhala v Obecné škole Igora Hnízda.

Ptáčata jsou se svými šestnácti díly prvním a největším českým docu-soap projektem. Natáčelo se během jednoho roku od září 2009 do srpna 2010, přípravy na projekt a první natáčení však začalo už v lednu 2009.

Počet dílů: 16

Stopáž dílů: 26 minut
Žánr: Docu-soap
Seriál vznikl ve společnosti CIREAL pro Centrum vzdělávacích pořadů

Oficiální stránky pořadu na webu České televize