Rozhlasový seriál Vojtěcha Landy Písně, které z měnily svět seznamuje z přelomovými událostmi v historii populární hudby.

Vysílá Český rozhlas Brno v pořadu Zelný rynk v sobotu od 17 hodin. Tento víkend bude vysílán třetí díl, věnovaný skupině Pink Floyd.

Úryvek z pořadu:

Po Beatles a Dylanovi dnes zakotvíme u dalších velikánů hudební scény, čekají nás Pink Floyd. Jen málokterá píseň má totiž tak bohatou historii jako hit Another brick in the wall part 2, který vyšel na albu The Wall v roce 1979. Víte například, že dnes již proslulý sbor dětí křičících: „Hej, učiteli, dej dětem pokoj!“ v písni vlastně vůbec neměl být? Producentu Bobu Ezrinovi, který zapojení sboru vymyslel, se ale nakonec podařilo kapelu přesvědčit. Chtěl totiž píseň prodloužit, aby lépe vyhovovala parametrům rozhlasového hitu, kterým se také nakonec stala. Ezrin navíc kapelu přemluvil, aby rytmus písně přizpůsobila tehdy populární diskotékové hudbě. Ačkoliv producentovi šlo primárně o větší komerční potenciál, zdá se, že byl jeho vliv pro kapelu opravdu přínosem. O čem vlastně Flojdi na albu the Wall, čili Zeď, zpívají? Waters, autor textů, zde reflektoval své nepříliš vydařené dětství, jehož součástí bylo i tyranské chování některých kantorů. Dle Waterse kantoři, kteří zesměšňují a ponižují žáky, jsou jen další cihlou ve zdi, kterou si zejména ti citlivější žáci staví na obranu před svým okolím. Varuje také před přehnaným pedantstvím, které leckdy zavání školní diktaturou. Použitím výrazu „Thought control“, tedy kontrola myšlení, jasně odkazuje na Orwella a jeho román 1984, kde bylo zakázáno i protistátně myslet. …

Stránky pořadu na webu Českého rozhlasu