Kde je teologie? Víkendový magazín ČT24 zkoumá vědu, která na první pohled jakoby nepatřila do doby, jenž vzývá hlavně funkci, výkon a cenu měřitelnou měnou.

„Kdybychom se podívali do slovníku, dozvíme se, že teologie je nauka o Bohu. Ale ono to není zas tak jednoduché. Teologie je vlastně reflexe na víru. Teologie bez víry není možná.“ Slova Jana Blahoslava Láška, děkana Husitské teologické fakulty a také teologa. Teologie bez víry tedy není možná, a přesto nebo právě proto to nemá tahle věda jednoduché. O čem je a jak se jí „žije“ ve žhavé současnosti? Má tady vůbec ještě svoje místo? Tak se Fokus ptá právě o velikonočních svátcích – ve středobodu křesťanského života, který zásadně ovlinil celý hodnotový a kulturní koncept západní civilizace. Víkendový magazín ČT24 tedy tentokrát zkoumá disciplínu, která na první pohled jakoby nepatřila do doby, jež vzývá hlavně funkci, výkon a cenu měřitelnou jen tvrdou měnou.

Je to jako plavat v moři. Když je člověk neplavec, raduje se na pláži a sbírá kamínky, když plave dobře, těší se z každé desítky metrů, které uplave. Když je někdo výborný plavec, nebo se dokonce potápí, tak z toho moře má ještě víc, ale stejně celé moře neobsáhne. Každý se těší na tom svém místě z těch svých schopností, z té své kapacity, kterou má. Nikdo ale nemůže říct, že jsme hotovi. „S Bohem nebudeme nikdy hotovi“, říká k tématu Lucie Marta Cinciálová, spirituální teoložka a zároveň řádová sestra. (text ČT)

Pořad z cyklu ČT24 Fokus

Reportérka Hana Roguljič

Režie Jan Heller

Sledujte na iVysílání České televize

Premiéra 23. 4. 2011