V rámci projektu Rozeznění – Lidice 2012 vzniklo drama, které zobrazuje život starých Lidic. Jeho autorkou je česká spisovatelka žijící v Německu Tereza Semotamová. Text je rozdělen do 65 scén, které pokrývají celé území zaniklé vesnice.

Návštěvník Lidic během procházky pietním územím vyslechne audiodrama inspirované životem vesnice před tragickou událostí.

V recepci muzea si vypůjčí upravený mobilní telefon se sluchátky a vydá se do prázdného údolí, kde stávaly Lidice. Telefon jako přehrávač automaticky vybírá, spouští a mixuje jednotlivé části nahrávky podle toho, kde se posluchač právě nachází. Audiodrama je interaktivní, konečná podoba zážitku záleží na trase návštěvníka v lokalitě. Posluchač je motivován, aby objevoval detaily krajiny a hledal vizuálně místa, ke kterým se jednotlivé příběhy prostorově vážou – například kde býval mlýn, hospoda, rybník nebo kostel. Záleží na každém hledači, kolik původních obyvatel potká, která zákoutí vesnice zaslechne… Přístroje nevyžadují obsluhu, pracují samy. Stačí jen chodit, hledat a poslouchat…

Bližší informace a animace projektu Rozeznění

Článek o projektu na iDnes.cz