V nové večerní četbě, kterou Dvojka vysílá v týdnu od 13. srpna od 22:00 hodiny, nás autor knihy František Ptáček zavede do různých koutů světa. Kniha se jmenuje Modré vzpomínky.

Modré vzpomínky jsou vybrané kapitoly z knihy námořního důstojníka ve výslužbě Františka Ptáčka (* 1930). Tatínek z něj chtěl mít řezníka, ale on zběhl a stal se druhým palubním důstojníkem lodí Československé námořní plavby.

Svou knihu začíná slovy: „Jako z nadhledu orbitální družice nebo snad až z vesmírného, antihmotného vakua dívám se na tu naší planetu TERRA. Točí se v mých modrých vzpomínkách jako čamburína v počáteční fázi rotace s kontinentálními pevninskými bloky a s labilní hydrosférou oceánů. Obepluli jsme ji několikrát kolem dokola nenávratnými kursy a křížem krážem jsme ji oplétali neviditelnou sítí dálných transoceánských cest. Statisíce odplavaných námořních mil na jih či na sever a na západě refrakcí zkrvavené slunce deset tisíckrát zhasínalo. A tak Ti zde čtenáři nabízím obrázky z cest, které jsem během pětatřicetiletého putovaní po té naší planetce nasbíral.“

Četbu na pokračování s hercem Josefem Bartoněm a v úpravě a režii Michala Bureše natočil Český rozhlas Olomouc. (text ČRo)

Poslouchejte ve 22:00 na Dvojce ČRo.

Četbu po jejím odvysílání najdete ve zvukovém archivu Českého rozhlasu.
Pozor! Možnost poslechu (streamu) je ale omezena pouze na dobu jednoho týdne!