V nedělní Čajovně pokračuje cyklus Hry a dokumenty nové generace. Tentokrát uslyšíte hru Terezy Semotamové Zadejte cíl. Natočena byla letos v brněnském studiu Českého rozhlasu, v režii Jakuba Macečka účinkují Petra Bučková, Robert Mikluš, Hana Havlicová, Tomáš Sýkora a Martin Sláma.

Jak naplnit životní představy, když realita člověku mnohdy „háže klacky pod nohy“? A kam ve svém životě vůbec směřovat? Tyhle otázky si klade mladý pár při překvapivě nekonvenční cestě za známými. Uzavřen v prostoru jedoucího auta se stává nejprve obětí vzájemných názorových rozporů, později je však v konfrontaci také s podivnými spolucestujícími. Komediální hru Zadejte cíl Terezy Semotamové nejlépe vystihuje výrok jedné z postav: „Člověk nikam nedorazí, když neví, kam vlastně míří.“

Helena a Honza jsou nekonfliktním párem, takřka harmonickým. Ve vyhroceném okamžiku se však ukáže, že se jejich vztah může stát neuspokojivým, poněvadž vychází zejména z individualistických potřeb. Společně se začnou zamýšlet nad tím, jestli je jejich vztah smysluplný, a jakou má budoucnost v širším – společenském měřítku. Záhy tak naráží na nepříjemná zjištění, týkající se obecného úpadku hodnot, a začínají propadat pesimistické náladě. Díky navozené atmosféře znechucení a beznaděje se děj začne ubírat jiným směrem – tím humornějším. Autorka totiž obsadí auto dalšími pasažéry – přecitlivělou ženou, řídící navigaci, a mužem, který o sobě tvrdí, že je čert. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je vztahová problematika pro autorku výchozím tématem hry, ve sledu vtipných situací se záhy ukazuje, že ve svém textu komentuje především společenské nešvary a hledá východisko ze životního marasmu.

Inscenace vznikla v brněnském rozhlasovém studiu ve spolupráci režiséra Jakuba Macečka, hudebního skladatele Maria Buzzi, mistra zvuku Josefa Daňka a dramaturgyně Hany Hložkové. Účinkují: Petra Bučková (Helena), Robert Mikluš (Honza), Hana Havlicová (Navigace), Tomáš Sýkora (Čert) a Martin Sláma (Hlasatel). (text ČRo)

Po odvysílání najdete inscenaci k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Premiéra proběhne v neděli 28. října 2012 v 19 hodin na stanici Český rozhlas 3 – Vltava.