Rozhlasový dokument studentky Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky   brněnské JAMU  Terezy Rekové o ostravské malířce a umělkyni, která zasvětila svůj život práci s romskými dětmi.

Radana Parmová  je učitelkou na ostravském Biskupském gymnáziu, čímž si splnila jeden ze svých dávných snů. Vyučuje češtinu, výtvarnou výchovu a angličtinu, zároveň se věnuje také vlastní umělecké tvorbě. Vedle výtvarného umění však Radanu vždy fascinovala romská kultura, a i když Romkou sama není, rozhodla  se pro romologická studia a začala mezi Romy pomalu pronikat víc a víc. Nyní již třetím rokem dochází doučovat romské děti do ostravské kolonie Bedřiška:  hraje si s nimi, maluje je a snaží se jim podat pomocnou ruku v čemkoliv, v čem to  potřebují.  Jako posilu si na Bedřišku vodí salesiánského kněze Pavla Kosmáka a své studenty z biskupského gymnázia.

Radanina vize je jasná – pomoci romským dětem pochopit českou kulturu a otevřít jim dveře nejen co se vzdělání týče, ale zároveň i k obecnému rozhledu či základnímu společenskému dění. Chce vytvořit síť studentů či lidí, kteří budou mít chuť a čas  pravidelně doučovat nejen romské děti, ale i celé romské rodiny – v tamních domácnostech je prý touha po vzdělání velká. Zároveň by chtěla, aby si znalosti mezi sebou vyměňovaly i romské děti, aby silnější studenti vypomáhali těm slabším.

Dokument Radana Parmová Čači Romni obsahuje nejen osobní zpověď Radany, její pohled na romskou otázku a zážitky ze tří let strávených na Bedřišce, ale i reportáže přímo z kolonie. (Text ČRo)

Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut    |  Stanice: ČRo Dvojka

Záznam pořadu “Dobrá vůle: Radana Parmová – Čači Romni” naleznete ihned po odvysílání na tomto odkazu, a to do 10. listopadu 2013.

Dramaturgie a režie: Lenka Svobodová Mistr zvuku: Roman Špála