Bratr Josef, robot, Válka s mloky, Dášenka, pátečníci,Vinohradská vila nebo Olga Scheinpflugová. Něco z toho se možná vybaví i vám, když se řekne jméno autora, od jehož smrti 25. prosince na den přesně uplyne 75 let. Připomeňte si ho s námi i vy.

Já mám bratry Čapky od dětství spojené s pohádkami. A jako dlouholetá členka Divadla na Vinohradech, kde Karel působil jako dramaturg a režisér, také s Vinohradských divadlem,“ říká herečka Jana Stryková, která se spolu s Ivanem Řezáčem tento týden představí v hlavní roli pětidílného rozhlasového miniseriálu Životopisy.

Zvídavá bystrá asistentka, která nejde pro otevřenější názor daleko. Abych tak řekla, se svým pacientem se moc nemaže,“ popisuje svoji roli Jana Stryková. Na pozadí fiktivní hry mezi slepcem a jeho asistentkou se postupně skládá životní příběh jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Jaký byl jako malý chlapec? Jak prožíval svoji první lásku? Nebo proč se oženil až po patnáctileté známosti? I na to hledají hrdinové hry odpovědi. Ty však začnou nečekaně přicházet samy prostřednictvím diktafonu…

Na scénáři mě osobně překvapil styl, jakým je napsaný a vztah Karla Čapka k mamince a ženám,“ dodává Jana Stryková.

V době, která neznala antibiotika, se pro Karla Čapka stal smrtelným oboustranný zápal plic. Zemřel na Boží hod vánoční 1938, jen pár měsíců před tím, než by si pro něho přišlo gestapo. Bude tomu 75 let. (text ČRo)

Hru, jejíž autorkou je Eva Dvořáková, režíroval Vlado Rusko.

Vysílá Český rozhlas v týdnu od 16. prosince na uvedených regionálních stanicích