S_T_A_L_K_E_R_-Clear-Sky-PC-600x300Bakalářská práce „Stalker a Zóna“ pojednává o problematice pronikání do zakázané oblasti, kterou představila tři zkoumaná díla: román Piknik u cesty, film Stalker a videoherní série S.T.A.L.K.E.R.

Předmluva:
Na následujících stránkách se zaměřujeme na tři díla z různých druhů umění a zábavního průmyslu. Jedná se o vědeckofantastický román Piknik u cesty ruských autorů Arkadije a Borise Natanoviče Strugackých, film Stalker ruského režiséra Andreje Arseňjeviče Tarkovského natočený volně na motivy románu a sérii videoher S.T.A.L.K.E.R. ukrajinské společnosti GSC Game World, která čerpá z výše uvedené knihy i filmu.

Toto téma jsem zvolil z důvodu dlouhodobého zájmu o Piknik u cesty a jeho adaptace. Již na VOŠ filmové v Písku, kde jsem studoval, jsem si jako téma diplomové práce vybral Tarkovského film Stalker a zabýval se souvislostí mezi postavou Stalkera a osobností režiséra Tarkovského. Pro určité znalosti, které jsem o Stalkerovi nabyl, jsem se rozhodl tematice věnovat i nadále.

Tematika průniku do zakázané či neznámé oblasti je aktuální a v různých variantách se stále objevuje v literatuře i ve filmu. Má proto význam se těmito díly zabývat. Ač jsou příslušná určitým žánrům, které se rozhodně nezamlouvají každému, jedná se o tematiku týkající se každého jednotlivce. Důvod je ten, že Zónu lze vnímat také jako obrazné zpodobnění lidské duše.

Bakalářská práce Staler a Zóna

Práce byla obhájena v roce 2015

Vedoucí práce: Marek Hlavica
Oponent: Hana Slavíková