5ef0d2ddac160278de48460cd16285b5V rámci letního festivalu studentských fejetonů se představí studentka Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadeln fakultě JAMU Eliška Kánská. Její fejeton nese název Z generace na generaci.

Jdu pozdě. O velikosti zpoždění informuje počet nepřijatých hovorů na mém telefonu. Odpovídám stručnou zprávou, už jedu. Dobíhám rozjezd a svůj sportovní výkon rozdýchávám ještě další dvě zastávky.

Víceméně nechtěné doteky spolucestujících ignoruji. Má mysl se zaobírá důležitějším problémem, než je potenciální sexuální obtěžování. Chystám svou omluvu.

Aby nedošlo k omylu, nejsem dvanáctiletá školačka, která se zapovídala s kamarády a teď ji doma čeká průšvih. Jsem dvacetiletá studentka vysoké školy a trávila jsem příjemný večer se svými spolužáky. To ale nic nemění na faktu, že mě v místě mého přechodného bydliště během vysokoškolských studií; čeká … strachující se babička.

Více ve fejetonu, který načetla sama autorka. (text ČRo)

Vysíláno v pořadu Zelný rynk Českého rozhlasu Brno

Kdo je Eliška Kánská?

S úsměvem se snažím být tím, koho lidé zrovna potřebují. Možná odtud pramení má roztěkanost a málem neuskutečnitelná touha propojit dohromady více světů, ve kterých se střídavě pohybuji. Jsem zvyklá si věci idealizovat tak dlouho, dokud mě tíha reality nezasype svými starostmi. Proto sem tam odbíhám do míst, kde se nehroutím pod přívalem pozdních příchodů, nedodělaných úkolů a ujíždějících tramvají.

Pocházím z malého městečka Olešnice, které leží na hranicích tří krajů. Společně s rodinou, do které počítám i tři slepice, kocoura a momentálně čtyři živé králíky, bydlíme v domečku naproti lesu (a hasičské zbrojnici). Nikdy jsem ale nevěděla, že je pro mě příroda až tak moc důležitá, dokud jsem se přechodně nepřestěhovala do Brna. Absence stromů mi začala docházet už na podzim, kdy jsem nemohla po chodnících brouzdat v listí ze zcela očividných příčin, na betonových ulicích žádné listí nebylo. Ráda se proto vracím ke klidnému venkovu a s oblibou o sobě říkám, že žiji ve dvou světech.