Přijímací řízení
Aktualizované směrnice přijímacího řízení jsou každý rok zveřejněny na http://difa.jamu.cz/prijimaci-rizeni/
Přijímací řízení pro akademický rok 2019/20 se uskuteční na studium v bakalářském a magisterskén stupni. Směrnice děkana DIFA JAMU pro toto přijímací řízení je dostupná ZDE (.pdf).
Bakalářský studijní program
Jaké jsou předpoklady ke studiu?
- Úplné středoškolské vzdělání nebo úplné středoškolské odborné vzdělání ukončené maturitou;
- Výrazné talentové předpoklady;
- Intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor).
Kde se lze o přijímacích zkouškách a studiu oboru dozvědět více?
- Na studijním oddělení DIFA JAMU: tel.: 542 59 1303, fax: 542 59 1352, e-mail: studijni.difa@jamu.cz
- Na Dni otevřených dveří, který se obvykle koná na počátku listopadu v budově DIFA JAMU
- Viz Kontakty
Mohou obor studovat i zahraniční studenti?
- Obor může studovat každý, kdo je schopen se aktivně účastnit výuky v českém jazyce. Například studenti ze Slovenské republiky nezřídka tvoří i třetinu ročníku.
Kdy a kam se podávají přihlášky?
- Obvykle do 30. listopadu na studijní oddělení DIFA JAMU.
Jak a kdy probíhají přijímací zkoušky?
- Přijímací zkoušky jsou dvoukolové.
- 1. kolo přijímacích zkoušek představuje hodnocení předem zadaných textů. Tyto texty musí být doručeny na studijní oddělení obvykle do poloviny ledna. První kolo přijímacího řízení probíhá bez přítomnosti uchazečů o studium.
- 2. kolo přijímacích zkoušek probíhá obvykle v březnu nebo v dubnu. V rámci druhého kola je u zájemce o studium písemným testem ověřován rozhled po významných jménech a dílech domácí i zahraniční kultury (film, divadlo, literatura, výtvarné umění). Další písemný test prověřuje jeho tvůrčí schopnosti. V následujícím rozhovoru s přijímací komisí zájemce prokazuje schopnost osobitého pohledu na různá témata rozhlasové a televizní tvorby.
Jaké úkoly jsou zadávány v prvním kole přijímacích zkoušek?
- V předchozích letech musel zájemce splnit tyto úkoly:
- Předložte tři svoje kratší prozaické nebo scénáristické texty;
- Uveďte názvy a tvůrce tří rozhlasových a tří televizních inscenací, které Vás v poslední době zaujaly a u každé stručně, ale výstižně vysvětlete, v čem vidíte její pozoruhodnost nebo problematičnost;
- Uveďte názvy a tvůrce pěti českých hraných filmů a tří dokumentárních filmů, které Vás nejvíc zaujaly, a u každého stručně vyložte proč;
- Napište analytickou úvahu o jednom z českých hraných filmů uvedených v posledních třech letech;
- Jako nepovinnou přílohu můžete zaslat ukázky své zvukové a audiovizuálních tvorby.
Jaké písemné úkoly se plní v druhém kole přijímacích zkoušek?
- Test kulturního rozhledu. Ukázka testu (.pdf)
- Úvaha na dané téma. Zájemce musí napsat úvahu v rozsahu cca 2 stran na zadané téma, například „Televize a já“ či „Co je nezávislost?“.
- Fabulace podle fotografie. Zájemce musí napsat povídku či dialog v rozsahu cca 2 stran na základě předložené fotografie.
Jak je přijímací zkouška hodnocena?
- Každý úkol je bodován přijímací komisí. Maximální možné počty za jednotlivé úkoly jsou:
- Zadané práce – 30
- Test kulturního rozhledu – 10
- Úvaha na dané téma – 25
- Fabulace podle fotografie – 25
- Pohovor – 10
- Maximální možný počet získaných bodů je 100.
- Přijímáni jsou obvykle studenti, kteří získají 60 a více bodů.
Kolik studentů se na obor hlásí a kolik jich je přijato?
- Průměrně se na obor hlásí 30 zájemců a obvyklý počet přijatých je 7.
Magisterský studijní program
Jaké jsou předpoklady ke studiu?
- Úplné vysokoškolské bakalářské vzdělání dosažené v příslušném oboru studijního programu „Dramatická umění“ nebo v příbuzném studijním programu a oboru;
- Tvůrčí a intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí).
Kdy a kam se podávají přihlášky?
- Obvykle do 31. března na studijní oddělení DIFA JAMU.
Jaké materiály musí zájemce předložit společně s přihláškou?
- Xerokopii maturitního vysvědčení, xerokopii dokladu (diplomu) o absolvování bakalářského stupně studia (uchazeči, kteří jej ještě nemají, dodají ho obratem po získání!) a strukturovaný životopis;
- Bakalářskou diplomovou práci a zdokumentovaný absolventský bakalářský projekt (např. videozáznam /VHS, DVD,…/ a písemnou dokumentaci) (pokud v době podávání přihlášky ještě nejsou tyto materiály dokončeny/obhájeny, lze je předložit až při přijímací zkoušce.);
- Portfolio obsahující písemnou podobu důležitých seminárních a semestrálních prací (z dosavadního průběhu studia) a záznamy důležitých uměleckých prací z příslušného oboru (např. zvukové dílo v libovolném formátu, hraný tvar, reportáž, esej nebo interview, ukázky z vlastní fotografické, literární či divadelní tvorby – text nebo videozáznam/);
- Návrh tématu s anotací magisterské diplomové práce a magisterského absolventského projektu v rozsahu minimálně 2 strany A4 + námět a scénář jednoho rozhlasového a jednoho televizního pořadu (pásmo, dokument, hra) – rozsah min. 15 stran A4.
Kdy probíhají přijímací zkoušky?
- Obvykle v polovině června.
Jak probíhají přijímací zkoušky?
- Přijímací zkouška probíhá formou rozhovoru nad zaslanými a předloženými materiály. V pohovoru jsou zjišťovány odborné a tvůrčí předpoklady pro studium oboru. Uchazeči – absolventi příbuzných oborů musí při pohovoru prokázat vysokou míru orientace v oboru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky.
Pěkný den, zajímalo by mne, zda se na magisterský program mohu hlásit a mám šanci se dostat, pokud studuji Teorie a dějiny dramatických umění v Olomouci a veškerou tvůrčí činnost si dělám pro sebe a ne pro školu (jelikož ta nic kromě esejí a recenzí nepožaduje). Děkuji moc.